Pr.Paroh Vasii Nicolae

2. CAPELA DE LA CIMITIR - Hramul Sf.NICOLAE

Pr.Paroh - VASII NICOLAE
Pr.II - RUSEA ION FLORIN

BISERICA PAROHIEI VALCANESTI - Ctitorita in anul 1853.
Tip: Biserica , Religie: ortodox , Comuna: VALCANESTI , Judet: Prahova , Episcopie/Arhiepiscopie: Arhiepiscopia Bucurestilor , Mitropolie: Mitropolia Munteniei si Dobrogei

Aceasta Sf. Biserica , cu hramul Sfintilor Mucenici Dimitrie si Gheorghe s-a fondat cu cheltuiala D-lui Dimitrie Gheorghe Pacurateanu , nascut grec si crescut roman , la anul mantuirii 1853 si repictata la 1876. Iar in anul 1925 s-a restaurat in zilele glorioasei domnii a Mariei Sale , Regele Ferdinand I , fauritorul Romaniei Mari si a Pastoririi Inalt Prea Sfintiei Sale dr. Miron Cristea Patriarhul Romaniei , refacandu-se pictura , mobilierul , ferestrele de fier si mozaicul , cu ofrandele credinciosilor din parohie si din alte localitati , prin sarguinta Pr.Paroh Gheorghe Gh. Dinescu , fiind ajutat de urmatorul comitet :
- Presedinte de Onoare - TASE MIHAILESCU
- Presedinte activ - ION GH.COSTACHE
- Vicepresedinte - ION GH.NECULA - epitrop

In perioada 1995 - 2009 s-au efectuat urmatoarele lucrari :
- capela de la cimitir
- tencuiala exterioara
- pictura medalioane
- acoperis cu tabla zincata
- usi si ferestre

La Biserica Parohiala s-au mai efectuat urmatoarele lucrari :
- imprejmuire cu zid de piatra si gard de scandura
- tencuieli exterioare
- cancelarie parohiala si sala de mese (parter si etaj)
- iluminat in curtea bisericii
- punct sanitar
- troita la intrare in curtea bisericii
- mochetat biserica
- incalzire centrala
- impodobitcu obiecte de cult grecesti : Sf. Evanghelie , Sf.Chivot , doua randuri Sf.Vase , Sf.cu trei brate pentru Sf. Masa, patru Sf.Cruci , Sf. in filigran la Proscomidiar si trei cadelnite noi .

Mai avem de efectuat urgent urmatoarele lucrari :

1. Clopotnita
2. Turla bisericii
3. Capela de la cimitir in interior
4. Construirea unei case parohiale

Avem speranta ca Dumnezeu ne va ajuta si de acum inainte, ca va deschide inimile celor care pot sa ne ajute si ca vom putea continua lucrarile pana la finalizarea lor. Ne vom ruga lui Dumnezeu pentru toti cei care ne vor sprijini, pentru orice suma pe care o vom primi indiferent de marimea acesteia.
Contul parohiei noastre este urmatorul:
Banc Post Ploiesti
cont IBAN . RO21BPOS 30006111257 RO RON 01

Va rugam sa ne comunicati orice ajutor pe care il trimiteti si la urmatoarea adresa :
parohiavalcanesti@yahoo.com
Va rugam sa ne trimiteti si un pomelnic. Suntem foarte multumiti daca ne ajutati pentru lucrari.
Va multumim! Va vom raspunde in cel mai scurt timp posibil!